menu close

Zástupci parlamentu se zúčastnili besedy s ministryní školství na téma šikana na školách

Hned den po konání 9. zasedání KPDM PK se sešlo 5 členů parlamentu na autobusovém nádraží v Plzni a společně vyrazili do Prahy. Tam se v úterý 11. dubna konala od 16:30 v prostorech Národního pedagogického muzea otevřená diskuze žáku a učitelů na téma šikana, které se zúčastnila také ministryně školství Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., školský ombudsman PaedDr. Ladislav Hrzal a český psychoterapeut se zaměřením na šikanu PhDr. Michal Kolář.

Významným hostem byla též dcera šikanované učitelky z Třebešína Kateřina Vernerová. Ta na začátku diskuze otevřela téma šikany učitele, ke které dochází častěji, než si většina lidí myslí. Nejhorší na tom je, že se učitel za tuto situaci stydí, či je v iluzi její kontroly. Pan Kolář dále informoval o speciálních kurzech pro pedagogy ohledně šikany, a o které je enormní zájem. Zdůraznil, že až 20% žáků ve svém životě trpělo/trpí šikanou a že i přes současnou technologii stále překvapivě přebývá školní šikana, než kyberšikana – aktuálně více probíraná.

Největším problémem šikany je podle všech přítomných fakt její skrytosti a také částečný strach učitele zasáhnout. Předsedkyně Amáta Vohradská se zapojila do diskuze s upozorněním, že například na střední škole ani nemá třídní učitel možnost šikanu zpozorovat, když se třídou stráví 3 hodiny týdně.

Jeden ze zajímavých výstupů diskuze byla informace ze strany přítomné učitelky, která uvedla existenci tzv. barmanských kroužků. Ty podle jejích slov stmelily kolektiv studentů a tím snížili potenciální hrozbu šikany.

Bohužel musela beseda kolem 18. hodiny skončit, však naštěstí jsme byli ubezpečeni, že se bude brzy konat její pokračování.